제조업체 부품 번호3362P-1-102LF
주문 코드9354298
Product Range3362 Series
기술 데이터 시트
Trimmer TypeSingle Turn
Element MaterialCermet
Adjustment TypeTop Adjust
Track Resistance1kohm
Potentiometer MountingThrough Hole
No. of Turns1Turns
Product Range3362 Series
Power Rating500mW
Resistance Tolerance± 10%
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Trimmer Shape / Size1/4 Inch Square
Resistor Case / Package-
Product Length6.6mm
Product Width6.99mm
Product Height4.88mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Qualification-
MSL-
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
제품 개요
- 1/4inch square potentiometer
- Side or top adjustment with lead screw
- Resistance value ranges from 20 ohm to 2Mohm
- Temperature coefficient is ±100ppm/°C
- Operating temperature ranges from -55°C to +125°C
- Power rating is 0.5W
- Rotational life of 200 cycles
- Miniature package
- Rotor designed for automatic machine adjust interface
- Withstands harsh environments and immersion cleaning processes
기술 사양
Trimmer Type
Single Turn
Adjustment Type
Top Adjust
Potentiometer Mounting
Through Hole
Product Range
3362 Series
Resistance Tolerance
± 10%
Trimmer Shape / Size
1/4 Inch Square
Product Length
6.6mm
Product Height
4.88mm
Operating Temperature Max
125°C
MSL
Element Material
Cermet
Track Resistance
1kohm
No. of Turns
1Turns
Power Rating
500mW
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Resistor Case / Package
Product Width
6.99mm
Operating Temperature Min
-55°C