제조업체 부품 번호3386F-1-104LF
주문 코드9354573
Product Range3386 Series
기술 데이터 시트
Trimmer TypeSingle Turn
Element MaterialCermet
Adjustment TypeTop Adjust
Track Resistance100kohm
Potentiometer MountingThrough Hole
No. of Turns1Turns
Product Range3386 Series
Power Rating500mW
Resistance Tolerance± 10%
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Trimmer Shape / Size3/8 Inch Square
Resistor Case / Package-
Product Length9.53mm
Product Width9.53mm
Product Height4.83mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Qualification-
MSL-
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
제품 개요
- 3/8inch square potentiometer
- Top adjust type (F,G,K,P,R,U,V,Y) or side adjust type (B,C,J,X,H,S,W)
- Resistance value ranges from 10 ohm to 2Mohm
- ±10% tolerance
- Temperature coefficient TCR of ±100ppm/°C
- Operating temperature ranges from -55°C to +125°C
- Power rating is 0.5W
- Rotational life of 200 cycles
- Available with a knob for finger adjust
- Available with extended shaft and cross slot rotor
기술 사양
Trimmer Type
Single Turn
Adjustment Type
Top Adjust
Potentiometer Mounting
Through Hole
Product Range
3386 Series
Resistance Tolerance
± 10%
Trimmer Shape / Size
3/8 Inch Square
Product Length
9.53mm
Product Height
4.83mm
Operating Temperature Max
125°C
MSL
Element Material
Cermet
Track Resistance
100kohm
No. of Turns
1Turns
Power Rating
500mW
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Resistor Case / Package
Product Width
9.53mm
Operating Temperature Min
-55°C