제조업체 부품 번호3543S-1-103L
주문 코드2328056
Product Range3543 Series
기술 데이터 시트
Track Resistance10kohm
No. of Turns3Turns
Track TaperLinear
Power Rating1W
Resistance Tolerance± 5%
Product Range3543 Series
Potentiometer MountingPanel Mount
Shaft Diameter6.34mm
No. of Gangs1
Adjustment TypeScrewdriver Slot
Shaft Length20.62mm
Temperature Coefficient± 50ppm/°C
Potentiometer TypePrecision
Resistor TechnologyWirewound
Potentiometer TerminalsSolder Lug
Resistor Case / Package-
Product Length39.67mm
Product Width-
Product Height-
Operating Temperature Min1°C
Operating Temperature Max125°C
SVHCLead (04-Feb-2026)
제품 개요
- Bushing mount
- 1000MΩ at 500VDC Minimum insulation resistance
- 100VAC at sea level Minimum dielectric withstanding voltage
- IP40 Protection rating
- 1 to 125°C Operating temperature range
기술 사양
Track Resistance
10kohm
Track Taper
Linear
Resistance Tolerance
± 5%
Potentiometer Mounting
Panel Mount
No. of Gangs
1
Shaft Length
20.62mm
Potentiometer Type
Precision
Potentiometer Terminals
Solder Lug
Product Length
39.67mm
Product Height
Operating Temperature Max
125°C
No. of Turns
3Turns
Power Rating
1W
Product Range
3543 Series
Shaft Diameter
6.34mm
Adjustment Type
Screwdriver Slot
Temperature Coefficient
± 50ppm/°C
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Case / Package
Product Width
Operating Temperature Min
1°C