제조업체 부품 번호23ESB473MMF50NF
주문 코드350199
Product Range23 Series
귀하의 부품 번호
769 재고
더 필요하세요?
769 3-4 영업일 이내 배송(영국 재고)
| 수량 | 가격 |
|---|---|
가격기준Each
주문 최소수량: 1
주문 배수수량: 1
라인 메모 추가
이 주문에 한해 주문 확인서, 청구서, 발송장에 추가됨,
제품 정보
Product Range23 Series
기술 데이터 시트
Track Resistance47kohm
No. of Turns1Turns
Track TaperLogarithmic
Power Rating200mW
Resistance Tolerance± 20%
Potentiometer MountingPanel Mount
Shaft Diameter6.35mm
No. of Gangs1
Adjustment TypeScrewdriver Slot
Shaft Length50mm
Temperature Coefficient-
Potentiometer TypeStandard
Resistor TechnologyMetal Foil
Potentiometer TerminalsSolder Lug
Resistor Case / Package-
Product Length60.7mm
Product Width-
Product Height-
Operating Temperature Min-10°C
Operating Temperature Max70°C
SVHCNo SVHC (14-Jun-2023)
제품 개요
The 23ESB473MMF50NF is a 47kΩ 200mW 1-turn 1-gang panel-mounting Rotary Potentiometer with logarithmic track taper. The type 23 series potentiometer features printed carbon resistance element, full 6.35mm flat-special angle shaft, standard eyelet termination and versatile design can be customized to suit the requirements.
- Rugged construction
- Mounting bracket
- 15000 Operations minimum mechanical endurance
- Die-cast 3/8"x8mm with location lug and 6.35mm hole bush
기술 사양
Track Resistance
47kohm
Track Taper
Logarithmic
Resistance Tolerance
± 20%
Potentiometer Mounting
Panel Mount
No. of Gangs
Shaft Length
50mm
Potentiometer Type
Standard
Potentiometer Terminals
Solder Lug
Product Length
60.7mm
Product Height
Operating Temperature Max
70°C
No. of Turns
1Turns
Power Rating
200mW
Product Range
23 Series
Shaft Diameter
6.35mm
Adjustment Type
Screwdriver Slot
Temperature Coefficient
Resistor Technology
Metal Foil
Resistor Case / Package
Product Width
Operating Temperature Min
-10°C