제조업체 부품 번호TW1501KA
주문 코드3133566
Product RangeTW Series
AKA1-1676979-0, TW 1W 500R 6.35X25PL
기술 데이터 시트
Track Resistance500ohm
No. of Turns1Turns
Track TaperLinear
Power Rating1W
Resistance Tolerance± 10%
Product RangeTW Series
Potentiometer MountingPanel Mount
Shaft Diameter6.35mm
No. of Gangs1
Adjustment TypeRotary
Shaft Length25mm
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Potentiometer TypeHigh Power
Resistor TechnologyWirewound
Potentiometer TerminalsSolder Lug
Resistor Case / Package-
Product Length42.5mm
Product Width-
Product Height-
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
SVHCTo Be Advised
제품 개요
- Wirewound element, proven reliability, excellent linearity
- 1W rating at 40°C
- Robust construction, custom designs possible
- Resistance tolerance is 10%
- Resistance range is 5R0 to 20K (linear)
- 2% maximum linearity, 10% resistance tolerance
- Maximum working voltage is 200VDC, 6.35 x 25mm plain shaft style
- Maximum wiper current is 100mA, insulation resistance is 1000Mohm at 500VDC
- Operating temperature range from -55°C to +125°C
- Temperature coefficient is 100ppm/°C
기술 사양
Track Resistance
500ohm
Track Taper
Linear
Resistance Tolerance
± 10%
Potentiometer Mounting
Panel Mount
No. of Gangs
1
Shaft Length
25mm
Potentiometer Type
High Power
Potentiometer Terminals
Solder Lug
Product Length
42.5mm
Product Height
Operating Temperature Max
125°C
No. of Turns
1Turns
Power Rating
1W
Product Range
TW Series
Shaft Diameter
6.35mm
Adjustment Type
Rotary
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Case / Package
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C