제조업체 부품 번호BAS70LP-7B
주문 코드
리릴링3944851RL
컷 테이프3944851
기술 데이터 시트
Repetitive Peak Reverse Voltage70V
Average Forward Current1mA
Diode ConfigurationSingle
Diode Case StyleDFN1006
No. of Pins2Pins
Forward Voltage Max420mV
Forward Surge Current800mA
Operating Temperature Max150°C
Diode MountingSurface Mount
Product Range-
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
제품 개요
BAS70LP-7B is a surface-mount, Schottky barrier diode.
- Low turn-on voltage, fast switching
- PN junction guard ring for transient and ESD protection
- Forward continuous current is 70mA at TA = +25°C
- Non-repetitive peak forward surge current at tp ˂ 1.0s is 800mA
- Reverse breakdown voltage is 70V min at IR = 10µA, TA = +25°C
- Forward voltage is 0.42V max at IF = 1.0mA, TJ = +25°C
- Leakage current is 0.1µA max at VR = 50V, TJ = +25°C
- Reverse recovery time is 1.6ns typ at IF = IR = 10mA to IR = 1.0mA, IRR = 0.1 x IR, RL = 100 ohm
- X1-DFN1006-2 package
- Operating and storage temperature range from -65 to +150°C
기술 사양
Repetitive Peak Reverse Voltage
70V
Diode Configuration
Single
No. of Pins
2Pins
Forward Surge Current
800mA
Diode Mounting
Surface Mount
Qualification
Average Forward Current
1mA
Diode Case Style
DFN1006
Forward Voltage Max
420mV
Operating Temperature Max
150°C