The DF13-4S-1.25C is a 4-way miniature Crimping Connector, designed in the low profile at mounting height 5.8mm (SMT mounting straight type, for DIP type, the mounting height is to 5.3mm to the straight and 3.6mm at the right angle). The double row type achieves the multi-contact up to 40 contacts and secures 30% higher density in the mounting area, compared with the single row type. The header provides the grade with the vacuum absorption area and secures automatic mounting by the embossed tape packaging. The header is designed in a scoop-proof box structure and completely prevents mis-insertion. In addition, the surface mounting (SMT) header is equipped with the metal fitting to prevent solder peeling.
- Miniature Size
- Multi-contact
- Correspond to Automatic Mounting
- Integral Basic Function Despite Miniature Size
- 1A Current Rating
- 150VAC Voltage Rating
애플리케이션
Computers & Computer Peripherals, Consumer Electronics, Industrial, Imaging, Video & Vision
기술 사양
DF13
4Ways
DF13 Series Contacts
Receptacle
1.25mm