제조업체 부품 번호MB12-S-10230
주문 코드9939881
Product RangeMB Series
기술 데이터 시트
Load Current Inductive12A
Relay MountingDIN Rail
Operating Voltage690VAC
Contact Configuration3NO / 1NO
No. of Poles4 Pole
Switching Power AC35.5kW
Switching Current AC120A
Coil Voltage VAC Nom230V
Coil Voltage VDC Nom-
Switching Power AC15.5kW
Load Current Resistive20A
Switching Current AC312A
Product RangeMB Series
제품 개요
The MB12-S-10230 is a 3 main + 1 make auxiliary Mini Contactor with DIN mounting screw terminals.
- Long life
- Finger touch protection
- Twin bifurcated auxiliary contacts
- Designed to EN 60947-4-1
애플리케이션
Industrial
기술 사양
Load Current Inductive
12A
Operating Voltage
690VAC
No. of Poles
4 Pole
Switching Current AC1
20A
Coil Voltage VDC Nom
Load Current Resistive
20A
Product Range
MB Series
Relay Mounting
DIN Rail
Contact Configuration
3NO / 1NO
Switching Power AC3
5.5kW
Coil Voltage VAC Nom
230V
Switching Power AC1
5.5kW
Switching Current AC3
12A