제조업체 부품 번호KMTG1603
주문 코드
리릴링1502709RL
컷 테이프1502709
기술 데이터 시트
Transducer FunctionBuzzer
Tones-
Sound Pressure Level (SPL)70dB
Supply Voltage Max25V
Resonant Frequency-
Operating Current Max3mA
Transducer MountingSurface Mount
Drive Circuit-
Capacitance0.014µF
Sound Level Distance10cm
Lead Wire-
IP Rating-
Housing MaterialLCP (Liquid Crystal Polymer)
Operating Voltage Range25V p-p
Operating Temperature Min-30°C
Operating Temperature Max70°C
Product Range-
SVHCLead titanium zirconium oxide (23-Jan-2024)
제품 개요
The KMTG1603 from Kingstate is a surface mount piezo transducer.
- Rated frequency of 4KHz
- Maximum rated voltage of 25Vpp
- Minimum sound pressure level is 78dB at10cm/3Vp-p, sqaure wave, 4.0KHz
- Electrostatic capacity is 16,000pF at 1KHz/1V
- Operating Temperature range from -40°C to 70°C
- Dimension is 16mm x 16mm x 2.5mm
애플리케이션
Audio, Consumer Electronics, Portable Devices
기술 사양
Transducer Function
Buzzer
Sound Pressure Level (SPL)
70dB
Resonant Frequency
Transducer Mounting
Surface Mount
Capacitance
0.014µF
Lead Wire
Housing Material
LCP (Liquid Crystal Polymer)
Operating Temperature Min
-30°C
Product Range
Tones
Supply Voltage Max
25V
Operating Current Max
3mA
Drive Circuit
Sound Level Distance
10cm
IP Rating
Operating Voltage Range
25V p-p
Operating Temperature Max
70°C