제조업체 부품 번호MCP4631-103E/ST
주문 코드1690412
Product RangeSingle 129-Tap Volatile Digital Pots
귀하의 부품 번호
1,016 재고
더 필요하세요?
| 수량 | 가격 |
|---|---|
가격기준Each
주문 최소수량: 1
주문 배수수량: 1
라인 메모 추가
이 주문에 한해 주문 확인서, 청구서, 발송장에 추가됨,
제품 정보
제조업체MICROCHIP
기술 데이터 시트
Potentiometer TypeVolatile
End To End Resistance10kohm
Control InterfaceI2C, Serial
No. of PotsDual
Track TaperLinear
Supply Voltage Min1.8V
Resistance Tolerance± 20%
Supply Voltage Max5.5V
IC Case / PackageTSSOP
No. of Pins14Pins
IC MountingSurface Mount
Potentiometer IC Case StyleTSSOP
No. of Steps129
Temperature Coefficient± 150ppm/°C
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max125°C
Automotive Qualification StandardAEC-Q100
QualificationAEC-Q100
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
제품 개요
애플리케이션
Automotive
기술 사양
Potentiometer Type
Volatile
Control Interface
I2C, Serial
Track Taper
Linear
Resistance Tolerance
± 20%
IC Case / Package
TSSOP
IC Mounting
Surface Mount
No. of Steps
129
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
Single 129-Tap Volatile Digital Pots
Qualification
AEC-Q100
SVHC
No SVHC (04-Feb-2026)
End To End Resistance
10kohm
No. of Pots
Dual
Supply Voltage Min
1.8V
Supply Voltage Max
5.5V
No. of Pins
14Pins
Potentiometer IC Case Style
TSSOP
Temperature Coefficient
± 150ppm/°C
Operating Temperature Max
125°C