제조업체 부품 번호1N4004RLG
주문 코드
풀릴2317685
컷 테이프2533160
Product Range1N4004
기술 데이터 시트
Repetitive Peak Reverse Voltage400V
Average Forward Current1A
Diode ConfigurationSingle
Forward Voltage Max1.1V
Reverse Recovery Time150ns
Forward Surge Current30A
Operating Temperature Max175°C
Diode Case StyleAxial Leaded
No. of Pins2Pins
Product Range1N4004
Qualification-
SVHCLead (25-Jun-2025)
제품 개요
- Cathode indicated by polarity band
- 480V Non-repetitive peak reverse voltage
- 280V RMS reverse voltage
애플리케이션
Power Management
기술 사양
Repetitive Peak Reverse Voltage
400V
Diode Configuration
Single
Reverse Recovery Time
150ns
Operating Temperature Max
175°C
No. of Pins
2Pins
Qualification
Average Forward Current
1A
Forward Voltage Max
1.1V
Forward Surge Current
30A