L78L33ACUTR is a L78L series three-terminal positive regulator employs internal current limiting and thermal shutdown, making them essentially indestructible. If adequate heat-sink is provided, they can deliver up to 100mA output current. It is intended as fixed voltage regulator in a wide range of applications including local or on card regulation for elimination of noise and distribution problems associated with single-point regulation. In addition, they can be used with power pass elements to make high-current voltage regulators. The L78L series used as Zener diode/resistor combination replacement, offers e improvement along with lower quiescent current and lower noise.
- Output voltage of 3.3V
- Short-circuit protection
- No external components are required
- Available in 3 pin SOT-89 package
기술 사양
Fixed
3.3V
7833 Voltage Regulators
100mA
3Pins
0°C
No SVHC (25-Jun-2025)
1Outputs
3.3V
30V
100mA
SOT-89
Surface Mount
125°C