제조업체 부품 번호LD1117S33CTR
주문 코드
풀릴2253482
리릴링1467779RL
컷 테이프1467779
Product Range3.3V 950mA LDO Voltage Regulators
귀하의 부품 번호
포장 옵션
| 포장 유형 | 수량 | 단가: | 총계 |
|---|---|---|---|
컷 테이프 & 리릴링
| 수량 | 가격 |
|---|---|
풀릴
| 수량 | 가격 |
|---|---|
라인 메모 추가
이 주문에 한해 주문 확인서, 청구서, 발송장에 추가됨,
제품 정보
주문 코드
리릴링1467779RL
기술 데이터 시트
Output TypeFixed
Input Voltage Min5.3V
Input Voltage Max15V
No. of Outputs1Outputs
Output Voltage Nom3.3V
Output Voltage - Nom3.3V
Output Voltage Min-
Output Voltage Max-
PolarityPositive Output
Output Current Max800mA
Max Output Current800mA
Dropout Voltage Typ @ Current1.1V
IC MountingSurface Mount
IC Case / PackageSOT-223
No. of Pins4Pins
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max125°C
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
제품 개요
LD1117S33CTR is a low-drop voltage regulator that is able to provide up to 800mA of output current. It optimizes the thermal characteristics even offering a relevant space-saving effect. High efficiency is assured by the NPN pass transistor. In fact in this case, unlike than PNP one, the quiescent current flows mostly into the load. Only a very common 10μF minimum capacitor is needed for stability. On-chip trimming allows the regulator to reach a very tight output voltage tolerance, within ±1% at 25°C.
- Internal current and thermal limit, 3.3V output voltage
- Dropout voltage is 1V typ at (IO = 100mA, TJ = 0 to 125°C)
- Output current is 950mA typ at ( Vin = 8.3V, TJ = 25°C)
- Load regulation is 0.1% typ at (Vin = 4.75V, IO = 0 to 800mA)
- Temperature stability is 0.5% typ
- Output noise voltage is 100µV typ at (B = 10Hz to 10KHz, TJ = 25°C)
- Supply voltage rejection is 75dB typ at (IO = 40mA, f = 120Hz, TJ = 25°C)
- Quiescent current is 5mA typ at (Vin ≤ 15V)
- Storage temperature range from -40 to +150°C
- SOT-223 package
기술 사양
Output Type
Fixed
Input Voltage Max
15V
Output Voltage Nom
3.3V
Output Voltage Min
Polarity
Positive Output
Max Output Current
800mA
Dropout Voltage - Typ @ Current
1.1V
IC Case / Package
SOT-223
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
3.3V 950mA LDO Voltage Regulators
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Input Voltage Min
5.3V
No. of Outputs
1Outputs
Output Voltage - Nom
3.3V
Output Voltage Max
Output Current Max
800mA
Dropout Voltage Typ @ Current
1.1V
IC Mounting
Surface Mount
No. of Pins
4Pins
Operating Temperature Max
125°C