제조업체 부품 번호STPS30100ST
주문 코드2353678
Product RangeSTPS3
기술 데이터 시트
Repetitive Peak Reverse Voltage100V
Average Forward Current30A
Diode ConfigurationSingle
Diode Case StyleTO-220AB
No. of Pins3Pins
Forward Voltage Max800mV
Forward Surge Current300A
Operating Temperature Max150°C
Diode MountingThrough Hole
Product RangeSTPS3
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
제품 개요
- Avalanche rated
- Low VF
- Good trade-off between leakage current and forward-voltage drop
- High frequency operation
- Avalanche capability specified
애플리케이션
Power Management, Automation & Process Control, Computers & Computer Peripherals
경고
기술 사양
Repetitive Peak Reverse Voltage
100V
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
300A
Diode Mounting
Through Hole
Qualification
Average Forward Current
30A
Diode Case Style
TO-220AB
Forward Voltage Max
800mV
Operating Temperature Max
150°C