제조업체 부품 번호STPS3150U
주문 코드
풀릴2354464
리릴링9907742RL
컷 테이프9907742
귀하의 부품 번호
더 필요하세요?
포장 옵션
| 포장 유형 | 수량 | 단가: | 총계 |
|---|---|---|---|
컷 테이프 & 리릴링
| 수량 | 가격 |
|---|---|
풀릴
| 수량 | 가격 |
|---|---|
라인 메모 추가
이 주문에 한해 주문 확인서, 청구서, 발송장에 추가됨,
제품 정보
주문 코드
리릴링9907742RL
기술 데이터 시트
Repetitive Peak Reverse Voltage150V
Average Forward Current3A
Diode ConfigurationSingle
Diode Case StyleDO-214AA (SMB)
No. of Pins2Pins
Forward Voltage Max820mV
Forward Surge Current100A
Operating Temperature Max175°C
Diode MountingSurface Mount
Product Range-
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
제품 개요
The STPS3150U is a power Schottky Rectifier features negligible switching losses, low forward voltage drop for higher efficiency and extended battery life and low thermal resistance. Suitable for switch mode power supplies on up to 24V rails and high frequency converters. Ideal for applications where low drop forward voltage is required to reduce power dissipation.
- 20°C/W Junction-to-lead thermal resistances
- ECOPACK®2 compliant component
애플리케이션
Power Management, Consumer Electronics, Computers & Computer Peripherals
기술 사양
Repetitive Peak Reverse Voltage
150V
No. of Pins
2Pins
Forward Surge Current
100A
Diode Mounting
Surface Mount
Qualification
Average Forward Current
3A
Diode Case Style
DO-214AA (SMB)
Forward Voltage Max
820mV
Operating Temperature Max
175°C