제조업체 부품 번호27ESB503MMF50N
주문 코드2329401
Product Range27ESB Series
AKA1624186-1
기술 데이터 시트
Track Resistance50kohm
No. of Turns1Turns
Track TaperLog (Audio)
Power Rating400mW
Resistance Tolerance± 20%
Product Range27ESB Series
Potentiometer MountingPanel Mount
Shaft Diameter6.35mm
No. of Gangs2
Adjustment TypeRotary
Shaft Length50mm
Temperature Coefficient-
Potentiometer TypeStandard
Resistor TechnologyCarbon
Potentiometer TerminalsSolder Lug
Resistor Case / Package-
Product Length70.9mm
Product Width-
Product Height-
Operating Temperature Min-25°C
Operating Temperature Max70°C
SVHCNo SVHC (14-Jun-2023)
제품 개요
The 27ESB503MMF50N is a single turn dual gang Spindle Operated Potentiometer with die cast metal bush and location lug, full special angle shaft style and carbon element. Power rating of 200mW and linear taper.
- Rugged construction
- Eyelet termination
- <gt/>4GΩ Insulation resistance
- 300° Mechanical rotation
- Mounting bracket
기술 사양
Track Resistance
50kohm
Track Taper
Log (Audio)
Resistance Tolerance
± 20%
Potentiometer Mounting
Panel Mount
No. of Gangs
2
Shaft Length
50mm
Potentiometer Type
Standard
Potentiometer Terminals
Solder Lug
Product Length
70.9mm
Product Height
Operating Temperature Max
70°C
No. of Turns
1Turns
Power Rating
400mW
Product Range
27ESB Series
Shaft Diameter
6.35mm
Adjustment Type
Rotary
Temperature Coefficient
Resistor Technology
Carbon
Resistor Case / Package
Product Width
Operating Temperature Min
-25°C