TCP0030A is a high-performance, easy-to-use AC/DC current probe designed for use and direct connection to oscilloscopes with the TekVPI™ probe interface. This AC/DC current measurement probe provides greater than 120MHz of bandwidth with selectable 5A and 30A measurement ranges. It also provides exceptional low-current measurement capability and accuracy to current levels as low as 1mA, important for meeting today's challenging current measurement needs. Intelligent communication with TekVPI™ oscilloscope provides units scaling and readout. Automatic, on-screen readout of amps and magnitude. Manual setup is not required. Hand calculation from volts to amps is unnecessary, push button degauss and autozero functionality, Probe status and diagnostic indicator LEDs, Remote GPIB/USB probe control. Suitable for power supplies, semiconductor devices, power inverters/converters, electronic ballasts, mobile communications, motor drives and transportation systems applications.
- Easy-to-use and accurate AC/DC current measurements
- Split-core construction allows easy circuit connection
- High accuracy with typically less than 1% DC gain error
- Low noise and DC drift
- 3rd party safety certification
- Rise time of ≤2.92ns and 14.5ns signal delay
- Maximum bare wire voltage of 150V CAT II, (insulated wire 300V CAT II)
- TCP0030A is powered directly by oscilloscopes with the TekVPI™ interface
- Probe dimension (L x W X H) is (20 x 1.6 x 3.2cm) (7.77 x 0.625 x 1.25in)
목차
TCP0030A AC/DC current probe, Instruction manual, 6in length probe ground lead, Nylon carrying case.
메모
기술 사양
TekVPI Interface
30A
Tektronix Oscilloscopes
No SVHC (17-Dec-2014)
Current Clamp
1mA