The STM32F051K6T6 is a 32-bit Microcontroller Unit incorporate the high-performance ARM® Cortex®-M0 RISC core operating at a 48MHz frequency, high-speed embedded memories (32kB of flash memory and 8kB of SRAM) and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. This device offers standard communication interfaces, one 12-bit ADC, one 12-bit DAC and six 16-bit timers, one 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.
- Power-on/Power down reset (POR/PDR)
- Programmable voltage detector
- Low power modes - Sleep, stop and standby
- VBAT supply for RTC and backup registers
- All mappable on external interrupt vectors
- Up to 18 capacitive sensing channels supporting touch key, linear and rotary touch sensors
- Two fast low-power analogue comparators with programmable input and output
- Independent and system watchdog timers
- SysTick timer - 24-bit down counter
- HDMI CEC interface, wakeup on header reception
- Serial wire debug
- 96-bit Unique ID
애플리케이션
경고
기술 사양
STM32 Family STM32F0 Series Microcontrollers
32 bit
32KB
LQFP
I2C, SPI, USART
10Channels
2V
-40°C
Surface Mount
STM32F0
MSL 3 - 168 hours
ARM Cortex-M0
48MHz
32Pins
25I/O's
8KB
12Bit
3.6V
85°C