제조업체 부품 번호CCG10-48-03SF
주문 코드4349550
Product RangeCCG10 Series
기술 데이터 시트
Power Supply ApplicationsITE & Industrial
DC / DC Converter TypeDIP
Input Ratio4:1
Output Power Max10W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 13.3V
Output Current - Output 12.6A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Regulation-
Isolation Voltage1.5kV
Input Voltage DC Nom48V
DC / DC Converter Output TypeFixed
Width12.4mm
Height11.5mm
Depth19mm
Input Voltage DC Min18V
Input Voltage DC Max76V
Product RangeCCG10 Series
SVHCLead (25-Jun-2025)
제품 개요
CCG10-48-03SF is a space saving CCG10 series isolated DC to DC converter. Single output models can be adjusted -5% to +10% by using the trim terminal. The CCG can operate in ambient temperatures of up to -40 to +90°C and have an input to output isolation of 1,500VDC.
- Input voltage range from 18 to 76VDC
- Output voltage is 3.3VDC
- Through hole mounting
- Output current is 2.6A
- Non-conductive black plastic case, remote on-off control, switching frequency is 400KHz
- Wide 4:1 input range
- Certified to IEC62368-1
- No silicone potting
- 5 years warranty
- 19 x 12.4 x 11.5mm size
기술 사양
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
2.6A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
1.5kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
11.5mm
Input Voltage DC Min
18V
Product Range
CCG10 Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
10W
Output Voltage - Output 1
3.3V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
48V
Width
12.4mm
Depth
19mm
Input Voltage DC Max
76V