제조업체 부품 번호STM32F091CBT6
주문 코드2488287
Product RangeSTM32 Family STM32F0 Series Microcontrollers
귀하의 부품 번호
44,261 재고
더 필요하세요?
| 수량 | 가격 |
|---|---|
가격기준Each
주문 최소수량: 1
주문 배수수량: 1
라인 메모 추가
이 주문에 한해 주문 확인서, 청구서, 발송장에 추가됨,
제품 정보
기술 데이터 시트
Device CoreARM Cortex-M0
Data Bus Width32 bit
Operating Frequency Max48MHz
Program Memory Size128KB
No. of Pins48Pins
IC Case / PackageLQFP
No. of I/O's37I/O's
InterfacesCAN, I2C, SPI, USART
RAM Memory Size32KB
ADC Channels10Channels
ADC Resolution12Bit
Supply Voltage Min2V
Supply Voltage Max3.6V
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max85°C
IC MountingSurface Mount
MCU FamilySTM32
MCU SeriesSTM32F0
Qualification-
MSL-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
제품 개요
- Microcontroller with ARM® 32bit Cortex™-M0 CPU, frequency up to 48MHz in 48 pin LQFP package
- CRC calculation unit, 128Kbyte flash memory , 32KB SRAM
- 2V to 3.6V voltage range, power-on/power down reset (POR/PDR)
- 4 to 32MHz crystal oscillator, internal 40KHz RC oscillator
- 38 GPIO, 12-channel DMA controller, 17 capacitive sensing channels
- (10 ext + 3 int) 12bit ADC, two analogue comparator, one 12-bit D/A converter (with 2 channels)
- 1 (16bit) advanced control, 5 (16bit) 1 (32bit) general purpose and 2 (16bit) timers
- Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from stop/standby
- SPI (I2S), I2C, USART, CAN and CEC interfaces
- Serial wire debug (SWD), 96bit unique ID, HDMI CEC wakeup on header reception
경고
기술 사양
Product Range
STM32 Family STM32F0 Series Microcontrollers
Data Bus Width
32 bit
Program Memory Size
128KB
IC Case / Package
LQFP
Interfaces
CAN, I2C, SPI, USART
ADC Channels
10Channels
Supply Voltage Min
2V
Operating Temperature Min
-40°C
IC Mounting
Surface Mount
MCU Series
STM32F0
MSL
Device Core
ARM Cortex-M0
Operating Frequency Max
48MHz
No. of Pins
48Pins
No. of I/O's
37I/O's
RAM Memory Size
32KB
ADC Resolution
12Bit
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C